Tag - niepełnosprawni

Entries feed - Comments feed

Friday, January 28 2011

Możliwości sportowe osób niepełnosprawnych

bieznia.jpgGdzie kończą się możliwości człowieka? Zapewne tam gdzie ich źródło – w umyśle. Jeśli pragniemy walczyć, jeśli mamy motywację do rywalizacji na polu sportowym, nic inne nie może nas powstrzymać.

Zarówno zawodnicy z dysfunkcjami ruchowymi (po amputacja, „skazani” na wózek), czy też z upośledzeniami umysłowymi (zarówno w stopniu lekkim, średnim i znacznym) potrafią, jeśli tylko chcą zmierzyć się z niebywale trudnymi do osiągnięcia wyzwaniami, jednakże, co ciekawe im trudniej „wyjść” na szczyt tym motywacja może być silniejsza. I tak jest właśnie w przypadku sportowców niepełnosprawnych, jedynym ich największym rywalem, z którym czas trudno zwyciężyć i nierzadko ponosi się sromotną porażkę są sprawy organizacyjne, mówiąc wprost sfera ekonomiczna. Niewspółmierne dotacje do tych, które otrzymują sportowcy pełnosprawni, mniejsze zainteresowanie sponsorów, czasem uniemożliwia rozwój, a przynajmniej w zaczym stopniu go odgraniczają. Ten aspekt dość przykry i bolesny, miejmy nadzieją szybko ulegnie znacznej zmianie, dla dobra nas i sportowców niepełnosprawnych.

Wednesday, January 19 2011

Zawody dla niepełnosprawnych organizowane w Polsce

stadion.jpgZawody ogólnopolskie, regionalne, a także Mistrzostwa Polski (seniorów oraz juniorów) oraz mistrzostwa klubowe to jedne z najważniejszych imprez sportowych kraju organizowanych dla osób niepełnosprawnych.

Wszelkie zawody skupiają wokół siebie zarówno zawodników niepełnosprawnych zmagających się z dyscyplinami zimowymi, letnimi, jak i halowymi. Jeśli chodzi o dyscypliny sportowe ON (osób niepełnosprawnych) śmiało można stwierdzić, iż słowo „ograniczenie” jest zupełnie nie na miejscu. Pod wielkimi imprezami o wielkich ideach i wielkich hasłach „sport bez barier”, odbywają się zawody o najwyższym poziomie współzawodnictwa. Tutaj wszystko jest prawdziwe i okupione siłą walki oraz chęcią zwycięstwa, a wszystko by osiągnąć jeden cel, czyli najcenniejszy laur. Największe ośrodki szkoleniowe koncentrujące niepełnosprawnych zawodników, a przede wszystkim profesjonalnie przygotowujące zawodników do zawodów znajdują się w Warszawie, w Białymstoku oraz w Konstancinie.