Tag - olimpiady

Entries feed - Comments feed

Tuesday, January 4 2011

Dyscypliny sportowe na paraolimpiadach

Czasem bywa tak, iż osoby pełnosprawne nawet w minimalnym stopniu nie potrafią sobie wyobrazić, jakie bariery nakładane przez ciało może pokonać człowiek.

Przykładem zwycięzców nad tym, co niemożliwe są sportowcy niepełnosprawni, dla niech nie ma rzeczy nie możliwych, a bariery to sfera abstrakcji. Szermierka na wózku, narciarstwo biegowe (głównie zawodnicy niewidomi, niedowidzący oraz po amputacjach kończyn, w przypadku siedzących stosuje się takie rozwiązania jak sledżki przypinane do nart biegowych), curlling na wózkach, saneczkarstwo, hokej na sledgach, wioślarstwo, tenis stołowy, tenis ziemny, judo, pływanie, kolarstwo (w tym także na wózkach), lekkoatletyka, trójbój siłowy, koszykówka, piłka nożna i wiele innych dyscyplin sportowych. Do wielkich zdobywców laurów paraolimpiskich zakwalifikowali się także polscy zawodnicy, między innymi Joanna Mendak (paraolimpiada 2004 - złoto w pływaniu stylem motylkowym na 100m) oraz Natalia Partyka - dwukrotna mistrzyni olimpijska paraolimpiad w Atenach i Pekinie w tenisie stołowym.

Thursday, December 30 2010

Historia olimpiad i zawodów dla niepełnosprawnych

Pierwsza olimpiada dla osób niepełnosprawnych, w której wzięło udział niespełna 400 zawodników liczy już 51 lat, a co najistotniejsze z każdą kolejną olimpiadą zrzesza coraz większą liczbę sportowców niepełnosprawnych.

Inicjatorem tej szlachetnej idei łączącej ludzi z upośledzeniem zarówno ruchowym, jak i intelektualnym był niemiecki imigrant (lekarz neurolog) Sir Ludwig Guttmann. Gdy w trakcie drugiej wojny światowej trafił do Anglii poświecił się aktywnej rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jedną z tychże form był właśnie sport. Co najważniejsze sport miał wówczas integrować, pobudzać do działania, był czynnikiem motywującym, pozwalał niejednokrotnie odnaleźć sens życia. Pierwsza paraolimpiada letnia odbyła się w roku 1960 (zimowa od roku 1976r – miasto inauguracyjne to Ornskoldsvik w Szwecji), od tegoż czasu organizuje się ją cyklicznie i nieprzerwanie. Od olimpiady w Seulu paraolimpiady odbywają się w tym samym miejscu, co igrzysk dla sportowców sprawnych, tuż po ich zakończeniu.